cherrycraft.pl

Dom i Ogród

Jak powinna wyglądać budowa kominka w domu?
Budownictwo

Jak powinna wyglądać budowa kominka w domu?

Należy mieć świadomość, że decyzja o budowie kominka powinna być podjęta możliwie, jak najszybciej. Zdecydowanie najlepszym momentem będzie faza projektowania. Oczywiście obecnie kominek można wybudować również w istniejącym obiekcie. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w drugim wspomnianym przypadku proces będzie znacznie bardziej skomplikowany. Jak powinna wyglądać budowa kominka w domu?

Jakie kwestie należy uwzględnić przy wyborze kominka?

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności podjęcie decyzji o rodzaju kominka. Świetnym rozwiązaniem będzie postawienie na konkretny projekt. Osoby, które podejmą decyzję o otwartym tradycyjnym kominku muszą ustalić jego wymiary. Zdecydowanie najczęściej stosowana zależność polega na tym, że wielkość kominka powinna wynosić od 1:60 do 1:70 powierzchni całego pomieszczenia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jeżeli kominek będzie zbyt duży mogą wystąpić ewentualne problemy z jego właściwym funkcjonowaniem.

Jak wybrać miejsce kominka w domu?

Użytkownicy muszą mieć świadomość, że po wybudowaniu kominka nie będą mieli możliwości przestawienia go. Rekomendowane jest zatem bardzo dokładne przemyślenie miejsce, w którym ma się znajdować. Bardzo duże znaczenie powinny mieć względy funkcjonalne. Koniecznie trzeba pamiętać, że obok kominka powinny znajdować się meble. Znaczna większość osób jest zainteresowana ustawieniem przy nim foteli lub kanapy. Warto oczywiście zachować bezpieczną odległość między wspomnianymi meblami, a kominkiem. Nie można oczywiście zapomnieć, aby kominek był właściwie widoczny. Wszystkie kwestie muszą być oczywiście pogodzone z względami technicznymi.

Kolejność prac podczas montażu kominka

Zalecane jest rozpoczęcie montażu kominka zamkniętego jeszcze przed ostatecznym wprowadzeniem się do domu. Jeżeli pomieszczenie będzie już odpowiednio przygotowane można przejść do montażu kominka. Godny uwagi jest fakt, że otwarte kominki murowane są z ceramicznej cegły pełnej. Z kolei zamknięty kominek to w zdecydowanej większości przypadków wkład, który jest kupowany, a następnie umieszczany w wybranym miejscu.

Warto wiedzieć, że zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku nie jest rekomendowane eksperymentowanie. Prace muszą być wykonywane przez wyszkolonych i doświadczonych fachowców. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ewentualna naprawa będzie zarówno kłopotliwa, jak i kosztowna.

Należy mieć świadomość, że sztuka murowania otwartego kominka będzie polegała głównie na zachowaniu właściwych proporcji jeżeli chodzi o wymiary czy kształt.