cherrycraft.pl

Dom i Ogród

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?
Budownictwo

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Należy mieć świadomość, że zbyt duża wilgotność w mieszkaniu ma bardzo negatywne oddziaływanie nie tylko i wyłącznie na stan wyposażenia, ale również samopoczucie mieszkańców. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób można efektywnie poradzić sobie z wspomnianym problemem. Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Jakie są najskuteczniejsze sposoby na zmniejszenie wilgotności w mieszkaniu?

W celu zmniejszenia wilgotności powietrza w mieszkaniu rekomendowane jest przede wszystkim regularne wietrzenie, a także ogrzewanie praktycznie wszystkich pomieszczeń. Nie można oczywiście zapomnieć o okresie jesienno-zimowym. Znaczna większość osób bardzo niechętnie otwiera wtedy okna. Warto wiedzieć, że w momencie, gdy ściany staną się zimne i mokre, mogą pojawić się na nich zacieki czy wykwity pleśni.

Świetnym rozwiązaniem będzie także wyposażenie się w specjalne nawiewniki przy oknach. W ten sposób możliwe będzie praktycznie bezkolizyjne usuwanie zużytego powietrza do komina wentylacyjnego. Można również zdecydować się na szpary w drzwiach czy mikroubytki w oknach. Warto także zweryfikować czy ciąg w kratkach wentylacyjnych na pewno jest właściwy.

W jaki sposób można jeszcze zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także przykrywanie garnków w trakcie gotowania. Użytkownik powinien koniecznie sprawdzić czy posiada sprawny okap. Rekomendowane jest również suszenie prania tylko i wyłącznie w odpowiednio wentylowanych pomieszczeniach. Dzięki wspomnianym zabiegom możliwe jest zmniejszenie wilgotności w domu.

Należy pozwolić na swobodne wypływanie zawilgoconego powietrza, a następnie napływanie nowego na jego miejsce. Doskonałym przykładem może być łazienka. Nie wszyscy wiedzą, że do zmniejszenia wilgotności można wykorzystać kredę. Wspomniany produkt wykazuje się bowiem higroskopijnością. Wystarczy w tym celu dokonać złączenia kilku kostek, a następnie przyczepić do powierzchni, która będzie wymagała wysuszenia.

Można również wykorzystać sodę oczyszczoną czy gruboziarnistą sól morską. Należy w pierwszej kolejności umieścić substancję w miseczkach, a następnie wstawić do pomieszczenia, w którym jest wyczuwalna zbyt duża wilgoć. W momencie, gdy środek się rozpuści trzeba wymienić porcję soli czy sody na nową.

Świetnym rozwiązaniem będzie także zaopatrzenie się w takie rośliny, jak skrzydłokwiat czy róża jerychońska. Pobierają one bowiem z powietrza stosunkowo dużą ilość wilgoci, a same wydzielają jej niewiele. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wilgoć jest potrzebna wspomnianym roślinom do wewnętrznych procesów.