cherrycraft.pl

Dom i Ogród

Jak uszyć roletę rzymską? - praktyczny poradnik!
Wnętrza

Jak uszyć roletę rzymską? – praktyczny poradnik!

Jeżeli masz wrażenie, że w twoim pokoju czegoś brakuje, to uzupełnij go pięknymi zasłonami! Nie musisz od razu wydawać na nie fortuny – wystarczy kupić lub znaleźć w domu trochę materiału, wyciągnąć maszynę do szycia i zacząć pracę. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły szycia rolet rzymskich!

Po co nam rolety w oknach?

Rolety w oknach dodają wnętrzu stylu, dopełniają pomieszczenia, ale i spełniają bardziej praktyczne funkcje – dają nam trochę prywatności i blokują zbyt mocne światło słoneczne, co pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w pokoju, jak i uciąć drzemkę w ciągu dnia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet, jednak jeżeli lubimy ręczne, nieskomplikowane robótki i mamy trochę wolnego czasu, to warto zainteresować się stworzeniem własnej rolety! Coraz bardziej popularne stają się rolety rzymskie, które zachęcają swoją elegancją i uniwersalnością.

Jakich materiałów użyć na roletę rzymską?

Do uszycia własnej rolety możesz użyć materiału, który najbardziej będzie pasował do twojego wnętrza i który będzie ci się najbardziej podobał! W zależności od efektu jaki chcesz osiągnąć, możesz pójść w grubsze materiały, które zaciemnią pomieszczenie lub w te cieńsze, które będą delikatnie przepuszczać światło i tworzyć oryginalne cienie lub nadawać pomieszczeniu delikatny kolor!

Jak uszyć roletę rzymską?

Warto zacząć od przygotowania materiałów i narzędzi:

  • Tkanina przez nas wybrana,
  • Szablon, ołówek, linijka do nakreślania linii,
  • Patyczki drewniane/plastikowe, plastikowe kółka, żyłka nylonowa, taśma z rzepem do przymocowania rolety i nadania jej kształtu,
  • Przybory krawieckie, maszyna do szycia.

Należy wyznaczyć rozmiary rolety i dodać do tego kilka cm na podwinięcie – około 4 cm po obu bokach, 8 cm od dołu i 5 cm od góry. Dodatkowo należy odłożyć kilkanaście cm na każdy kanalik, jaki planujemy zrobić z patyczków, które posiadamy. Jeżeli nie wiesz, ile miejsca zostawić, to odłóż ok. 30 cm na każdą tunelik.

Następnym krokiem jest odrysowanie na materiale wcześniej wspomnianych długości. Najpierw należy zająć się bokami – zaprasować te 4 cm, włożyć na wpół do środka i przyszyć. Powtórzyć czynność z górą rolety i dodatkowo przyszyć taśmę z rzepem po lewej stronie. Powtórzyć czynność z dołem rolety i przyszyć ją po bokach.

Aby stworzyć kanaliki, należy zaznaczone miejsca zaprasować w jedną stronę, przewrócić roletę na lewą stronę, złożyć wzdłuż zaprasowanych linii i przyszyć każdy tunel około 1 cm od brzegu, aby powstały małe kieszonki.

Po zszyciu kanalików należy wsadzić w nie wcześniej przygotowane przez nas patyczki.

Następnie naszą roletę należy przyczepić z pomocą rzepu do mechanizmu i rozłożyć na niej żyłkę nylonową. Wzdłuż tej żyłki przyszyć przygotowane kółeczka i przewlec przez nie żyłkę.

Ostatnim punktem jest powieszenie rolety na oknie!

Tak wygląda proces szycia rolety rzymskiej – może i czasochłonny, ale efekt jest tego wart!