cherrycraft.pl

Dom i Ogród

Jak wybrać dobre polskie buty trekkingowe?
Porady

Jak wybrać dobre polskie buty trekkingowe?

Warto wiedzieć, że obecnie wybór butów trekkingowych jest znacznie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo modeli różnych producentów. Czym zatem należy się sugerować, wybierając polskie buty trekkingowe?

Podeszwa

Należy mieć świadomość, że podeszwa należy do najbardziej istotnych kwestii, jakie trzeba wziąć uwagę przy wyborze butów trekkingowych. Warto wiedzieć, że wspomniana przyczepność będzie decydowała nie tylko o przyczepności, ale również wytrzymałości obuwia. Warto wiedzieć, że podeszwa składa się z kilku bardzo ważnych elementów. Trzeba wśród nich wymienić śródpodeszwę oddziaływującą na sztywność, stabilizację oraz amortyzację obuwia.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że im większe będzie usztywnienie, tym lepsze tłumienie wstrząsów. Należy jednak spodziewać się mniejszej swobody ruchów. Wszystkie wspomniane kwestie sprawiają, że sztywność podeszwy powinna być dobrana w zależności od poziomu trudności szlaku, na który planuje wybrać się dana osoba. Obecnie na rynku dostępne są podeszwy elastycznie, które doskonale zdadzą egzamin na prostych szlakach, a także bardzo usztywnione. Są one oczywiście skierowane do miłośników intensywnego trekkingu. Warto również wiedzieć, że na jakość podeszwy będzie wpływał także jej gumowy spód, który oddziałuje na przyczepność.

Wkładka

Kolejnym bardzo istotnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie polskich butów trekkingowych jest wkładka. Powinna być ona bowiem wykonana z materiałów, które będą w stanie zapewnić nie tylko i wyłącznie właściwą przepuszczalność powietrza, ale również efektywnie odprowadzać wilgoć pochodzącą z potu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ma to bardzo istotne znaczenie w trakcie letnich wędrówek.

Rozmiar

Nie można oczywiście zapomnieć o właściwym rozmiarze polskich butów trekkingowych. Jest to bardzo istotne przede wszystkim dla osób, którym będzie zależało na bardzo wysokim komforcie noszenia obuwia. Koniecznie należy pamiętać, aby przy wyborze rozmiaru uwzględnić fakt, ze wędrówka będzie odbywała się w bardzo grubych skarpetkach. Nie można zatem dobierać butów trekkingowych w identyczny sposób, jak obuwie przeznaczone do chodzenia na co dzień po mieście. Warto wiedzieć, że buty nie mogą być zarówno za duże, jak i za małe. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie pozostawienie sobie przynajmniej 0,5 cm luzu. Stopa będzie wtedy mogła bez żadnego problemu pracować w trakcie chodzenia po górach.