cherrycraft.pl

Dom i Ogród

Urządzamy łazienkę od podstaw
Dom

Urządzamy łazienkę od podstaw

Łazienka zyskuje na znaczeniu. To już nie tylko pomieszczenie, gdzie wykonujemy czynności higieniczne. W łazience się relaksujemy. Nic więc dziwnego, że zwracamy coraz większą uwagę na aranżację tego pomieszczenia. Urządzamy łazienkę od podstaw – o czym należy wtedy pamiętać?

Odległości w łazience

Podczas urządzania łazienki należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości (nawet w przypadku małych łazienek), aby mieć pełną swobodę przemieszczania się po takim pomieszczeniu. Jeżeli w łazience mamy bidet, to należy przy nim zostawić powierzchnię 70x100cm. Przy toalecie ta powierzchnia powinna wynosić 80x85cm. Umywalka potrzebuje 60x90cm wolnego miejsca naokoło. Jest jeszcze wanna przy której należy pozostawić 70x100cm. Tak, wiadomo, że przy mniejszych łazienkach pozostawienie takiej odległości nie jest łatwe, ale w takich przypadkach zawsze można zrezygnować z bidetu, który nie jest obowiązkowy, w przeciwieństwie przykładowo do umywalki, czy też toalety.

Wanna lub prysznic

Taki dylemat mają wszystkie osoby, które mają małą łazienkę i ich powierzchnia jest zdecydowanie ograniczona. W przypadku małych łazienek prysznic to konieczność. Chociażbyśmy nie wiadomo jak chcieli – nie ma co na siłę upychać wanny, ponieważ stracimy tylko cenne miejsce, które będzie można przeznaczyć na coś innego. Zawsze można zdecydować się na prysznic z wyższym brodzikiem, który zapewni minimalną alternatywę dla długich kąpieli w wannie. W przypadku większych łazienek, każdy może wybrać to, co mu najbardziej odpowiada. Aczkolwiek dobrym rozwiązaniem będzie wanna połączona z prysznicem, czyli 2 w 1. Kiedy tylko będzie do tego okazja, można zdecydować się na długą relaksującą kąpiel, a w innych przypadkach zawsze pod ręką będzie prysznic.

Podłoga i ściany

Jeżeli urządzamy łazienkę samodzielnie, to pamiętajmy o tym, że jest to pomieszczenie „lubiące” wilgoć. Dlatego należy je w odpowiedni sposób urządzić. Można tego dokonać przy pomocy płytek ceramicznych, które doskonale poradzą sobie z wilgotnymi warunkami. W obecnych czasach dostępne są one w różnych kolorach, więc każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – nawet, jeżeli będzie zależało mu na jakichś wzorach. Ciekawą propozycją wydaje się również surowy beton lub jego imitacja. Jeżeli komuś zależy na drewnianych elementach w łazience (które również są dozwolone), to powinien pamiętać o ich zabezpieczeniu. Na szczęście na rynku bez problemu można znaleźć elementy dedykowane specjalnie do łazienki.